Historia konopi

O ROŚLINIE KONOPI, JEJ HISTORIA ORAZ POCZĄTKI.
Chociaż nie mamy dokładnych informacji na temat pierwotnego występowanie konopi ani jej pierwszego użycia, wszelkie informacje wskazują na to, iż konopne nasiona pochodzą z Azji. Pierwsze udokumentowane doniesienia o ich istnieniu pochodzą sprzed ponad 8000 lat, ze starożytnych Chinach. Indyjskie podania, które są jednymi z najstarszych, gloryfikują konopie jako potężne źródło zapewniające wszystko – od zdrowia, aż po drogę do Boga. Mówi się, że Budda jadł w ciągu sześciu stopni wyrzeczenia, które doprowadziły go do oświecenia, jedno ziarno dziennie.

Uważa się, że konopie były pierwszą uprawą płodową w Japonii, aż 5500 lat p.n.e. Odkrycia archeologiczne sugerują, że nasiona konopi były w Europie i Chinach przechowywane wraz z jęczmieniem, owsem i innymi zbożami. Pierwszy historyk zachodniego świata Herodot, opisywał używanie konopi w warsztatach lnu w starożytnym Scythia, wniosek ten został później udokumentowany odkryciem nasion konopi u Scytów w mieście Tractemino około 800 lat p.n.e.

Istnieją również zapisy z wielkich bankietów państwowej chińskiej dynastii Zhou, które jednoznacznie wskazują, że gotowane nasiona konopne były normalną częścią ceremonialnych potraw. W pierwszych chińskich pismach Li Ching (Księga uroczystości) o społecznych rytuałach (221-207 lat p.n.e.) pisał o konopiach jako o jednym z „pięciu ziaren” w Chinach, wraz z jęczmieniem, ryżem, pszenicą i soją, przez co zostały uznane za ważną część diety cesarza.

Wzmiankę o konopi można znaleźć również w starożytnym sanskrycie. Nazywana jest pokarmem bogów oraz jest źródłem życia. W Nepalu wytwarzano olej z lokalnie uprawianych i prasowanych nasion konopi, funkcjonował wtedy jako jedyny jadalny olej na tych terenach. Koczownicze plemiona z północy Rosji w dużym przybliżeniu około 300 lat p.n.e., używały konopi jako główne źródło pożywienia w postaci oleju, mniej na włókna. Nasiona konopi wraz z białkiem zagęszczano do małej objętości i były również używane jako pożywny pokarm na drogę.

Kilkaset lat później, w 1492 roku, Krzysztof Kolumb przywiózł nasiona konopi Indianom. O konopi wspomina również wielki francuski pisarz i humanista z XVI wieku – Jean Francois Rabelais. Mówi o konopi jako o królowej świata roślin czyli Pantagruel. W całej historii ludzkości, konopie były podawane w różnych zakątkach świata jako danie główne. Straciła wszak swój wizerunek przez nieprawdziwe aluzje o szkodliwym jej działaniu i tak cała historia rozsypała się jak domek z kart.

HISTORIA KONOPI JEST SPLECIONA Z NIEZWYKŁYMI OPOWIEŚCIAMI.

Historia zniszczenia reputacji konopi i zaprzestania jej stosowania rozpoczęła się w 1937 roku, pod wpływem prywatnych interesów właściciela firmy związanej z drewnem i prasowego magnata z wybitnymi wpływami w przemyśle papierniczym. „Rdzeń pudeł” bo tak zwano magnata, ukrywał się w czasie szalonej uprawy konopi, a tym samym nie miał możliwości zdominowania rynku.

Jak więc zapobiec rynkowi konopi, który jest w stanie zapełnić się materiałem w ciągu 14 tygodni, podczas gdy zapewnienie miazgi drewnianej trwa 30 lat? Jak pozbyć się konkurencji? Tak zaczęła się brudna wojna, między interesami handlowymi indywidualistów, a zdrowym rozsądkiem. Rozpoczęła się haniebna masowa kampania, która od lat wpływa na miliony ludzi. I choć konopie posiadały długą historię sukcesu, nagle wszechobecne rozprzestrzenienie idei jej szkodliwości doprowadziło do tego, że zostały zakazane.

Jej zastosowanie jako żywność, włókna do produkcji papieru, paliwa, w medycynie nagle zaczęły być ignorowane – świat widział konopie tylko jako marihuanę – agresywny narkotyk.

Obecnie uprawa nasion konopi jest ściśle kontrolowana, ale nadszedł czas, aby przywrócić nasionom konopi straconą chwałę. Nadszedł czas, aby konopie znów stały się częścią naszego codziennego życia.

Prześlij komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.